» Home » PTTK Oddział w Koninie » Władze Oddziału » Członkostwo/Składki PTTK » Zniżki » PRZEWODNICY «
» Kronika » CHATKA ORNITOLOGA PTTK » Ciekawe strony » Regulaminy » RODO » Kontakt » O stronie «

Hutnicy świętują rok Witolda Friemanna
(14kB) W sobotę 14 marca 2009 roku pięćdziesięcioro członków i sympatyków Koła Zakładowego PTTK przy Hucie Aluminium KONIN odwiedziło grób Witolda Friemanna podczas zwiedzania Starych Powązek z warszawskim przewodnikiem. Uczestnicy zapoznali się z biografią kompozytora ...
i jego związkami z Koninem. W ten sposób konińscy turyści - melomani włączyli się w obchody roku Witolda Friemanna, ogłoszonego w 120. rocznicę urodzin kompozytora.
Witold Friemann (1889 - 1977), kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, w 1972 roku został Honorowym Obywatelem Konina. Był m. in. twórcą hejnału miasta, rozbrzmiewającego z wieży ratusza. Napisał go w 1973 roku w Laskach pod Warszawą, gdzie spędził ostatnie lata życia. Miejsce wiecznego spoczynku znalazł w Warszawie na Starych Powązkach (kwatera 12), obok żony Ireny, w grobie rodzinnym Lelewelów.

Wizyta turystów w Warszawie była spowodowana wyjazdem na spektakl teatralny. Koło PTTK od wielu lat organizuje wyjazdy na koncerty, opery, spektakle teatralne w Polsce i za granicą. Inicjatorem i organizatorem tego kierunku działalności Koła jest od 1998 roku Wanda Skarbińska - Zdrok. Kilkanaście razy w roku melomani i miłośnicy teatru mogą uczestniczyć w wybranych, ciekawych wydarzeniach kulturalnych, a przy okazji poznawać odwiedzane miejscowości (m. in. Poznań, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Żelazowa Wola, Wrocław, Kalisz, Wiedeń, Praga, Lwów). Grupa korzystających z takiej propozycji urosła już do kilkuset osób.

Tekst i fotografia: Wanda i Michał Gruszczyńscy
Literatura: Alicja Wardęcka - Gościńska Witold Friemann - ostatni romantyk; http://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Friemann
Maj 2020
Najbliższe święta:1 czerwca