Tropienie odkrywki Niesłusz – 23 marca 2024 r.

Liczna grupa mieszkańców odwiedziła tereny dawnej odkrywki Niesłusz podczas przygotowanego przez Klub Turystyczny PTTK w Koninie spaceru pod nazwą „Topienie Marzanny”. Linia 53 MZK Konin przywiozła wielu uczestników na start przy ulicy Kleczewskiej. Na trasie pokonano prawie 30 m różnicy poziomów: od 95 m tafli jezior do 125,5 m na hałdzie zatorzańskiej. Wszystkim spodobał się widok ze zwałki zewnętrznej na Zatorze. O odkrywce Niesłusz, wypompowanym jeziorze Niesłusz, drążonych w warstwie węgla chodnikach odwadniających (a wydrążono ich 30 180 m.b.), a także o ówczesnych maszynach opowiadał inż. Franciszek Hoch ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Seniora KWB w Koninie. Uczestnicy otrzymali informatory o historycznej odkrywce.

Wytrwali piechurzy nacieszyli się ogniskiem nad jeziorem Czarna Woda i spalili symboliczne kukły Marzanny. Dzielnie pomagały harcerki z Próbnej Drużyny Wędrowniczej z Hufca ZHP Konin im. Szarych Szeregów. Powrót do miasta z powodu deszczowej aury nastąpił wcześniej niż planowano autobusami liniowymi MZK Konin z przystanku Niesłusz NŻ.

Organizatorzy dziękują Prezydentowi Miasta za Honorowy Patronat nad całorocznym projektem SPACERKIEM PO ZDROWIE, seniorom ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy KWB Konin, uczestnikom za cierpliwość dla kaprysów wiosennej pogody i MZK Konin za punktualność.

Klub Turystyczny PTTK w Koninie
    Fot. Marek Chlebicki, Wanda Gruszczyńska, Piotr Pęcherski / Zdjęcia