Przejdź do treści

Tomisławice i okolice – 20.07.2024 r.

    W upalną sobotę 20 lipca 2024 r. Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprosił mieszkańców Konina na wycieczkę „TOMISŁAWICE i okolice” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Konina w ramach projektu „1000 lat górnictwa odkrywkowego w regionie konińskim – od piaskowca do węgla brunatnego”. Program został zrealizowany w 100%.

    Tomisławice dały nazwę ostatniej z odkrywek KWB Konin. Nadsztygar Grzegorz Przebieracz w koszulce Dolores wspaniale zaprezentował uczestnikom wycieczki proces wydobywczy węgla brunatnego, bazę transportową, pomieszczenia załogi i dyspozytornię. Taras widokowy koło miejscowości Palmowo został przygotowany dosłownie kilka dni przed przyjazdem grupy i wspaniale spełnił swoje zadanie. Po pożegnaniu z nadsztygarem grupa miała okazję objechać odkrywkę Tomisławice naokoło, podziwiając maszyny i hałdy zewnętrzne.

    Odkrywka Tomisławice znajduje się na terenie gminy Wierzbinek. Podczas wycieczki „TOMISŁAWICE i okolice” zaplanowano zwiedzanie stolicy gminy. Do wyremontowanych pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku zaprosiła pani Małgorzata Kozicka, dyrektor GOK Wierzbinek. Klub Turystyczny PTTK w Koninie współpracował z Gminą podczas organizacji Rajdów Śladami Powstania Styczniowego, XXXIV Rajdu dla Dzieci z Orłem w 2013 r. i XXVII Ogólnopolskiego Bursztynowego Rajdu Kolarskiego do Morzyczyna w 2011 r. Odnowiona siedziba GOK i Szkoły Muzycznej I st. zrobiła duże wrażenie. Park posłużył do odpoczynku. Podróżnicy mieli przerwę na posiłek w świeżo odnowionych piwnicach pałacu i dziękowali dyrekcji GOK za gościnę.

    Gminę Wierzbinek uczestnicy wycieczki objechali w towarzystwie pana Mariana Kominkiewicza, nauczyciela historyka z Morzyczyna. Pan Marian szczycił się swoimi wychowankami kontynuującymi badanie historii lokalnej, m.in. ks. Mariuszem Budkiewiczem i Jarosławem Figasem. Wiedza pana Mariana jest olbrzymia, a jej część przekazał uczestnikom. Osobiście otworzył wyremontowaną synagogę z XIX w. we wsi Ziemięcin, był niezastąpionym przewodnikiem po kościele św. Mikołaja w Sadlnie i po miejscowym cmentarzu, na którym spoczywają m.in. powstańcy styczniowi i właściciele ziemscy. W mauzoleum Morzyckich spoczywa Antoni Morzycki, właściciel dóbr Brzeźno, prekursor wydobywania odkrywkowego węgla Brunatnego w Konińskiem. Jego siedziba rodowa – pałac w Ruszkowie – nie przetrwała do naszych czasów. Podróżnicy punktualnie wrócili pełni wrażeń do Konina. Fotografie: M. Chlebicki, W.M. Gruszczyńscy, T. Wilczyński. ZDJĘCIA