XVII Jarmark św. Bartłomieja rozpoczął się w sobotę 24 sierpnia 2024 r. w uliczkach konińskiej Starówki i na placu Wolności (rynek) w przebudowie. Koordynatorem największej jak dotąd liczby wystawców był tradycyjnie Mateusz Cieślak, pomysłodawca jarmarku. Inaugurującym akcentem był wykład w Kaplicy Zemeliańskiej historyka Jerzego Łojki o dokonaniach Jana Zemełki. Do odnowionego Domu Zemełki gości jarmarku zaprosili regionaliści Towarzystwa Przyjaciół Konina i Oddziału PTTK w Koninie. Wzruszenie ogarniało osoby oglądające dorobek członków PTTK na wystawach planszowych: „70 lat Oddziału PTTK w Koninie” i „50 lat Koła Zakładowego PTTK przy Hucie Aluminium Konin”. Z wystaw planszowych i wykładów skorzystało ponad 150 osób. Najmłodsi z zapałem układali historyczne puzzle – pomysł Piotra Pęcherskiego. W organizację przedsięwzięcia włączyli się: Urszula Łącka, Urszula Glanc, Wanda i Michał Gruszczyńscy, Ewa Woźniak, Krzysztof Łyjak i Tadeusz Wilczyński. Wśród gości odnotowaliśmy wizyty członków Zarządu Oddziału PTTK w Koninie: Jerzego Sznajdra i Piotra Pęcherskiego z rodzinami.
Zwiedzaniu Dom Zemełki towarzyszyło muzykowanie pana Piotra Czerwińskiego-Mazura, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie i członka TPK. W rolę przewodnika wcielił się pan Andrzej Łącki, pracownik Urzędu Miejskiego w Koninie, a prywatnie prezes Oddziału PTTK w Koninie. Oprócz zaplanowanych wejść obsłużył jeszcze kilka dodatkowych, w tym wizytę pracowników Wydziału Geodezji i Kartografii, którzy pracowali w tym budynku. Ogółem przez pomieszczenia Domu Zemełki przewinęło się w ciągu dwóch dni jarmarku niemal 500 osób.
Zainteresowaniem ponad 130 osób cieszyły się spacery po Starówce z gawędami członków TPK Piotra Rybczyńskiego i Tomasza A. Nowaka. Kulminacją dorocznego odpustu ku czci św. Bartłomieja Apostoła była uroczysta suma odpustowa z kazaniem księdza Zbigniewa Drzała, proboszcza z Gdańska, i z procesją wokół najstarszego konińskiego kościoła. Odwiedzająca publiczność przez dwa pogodne dni podziwiała wystawców i nabywała regionalne produkty. Do zobaczenia za rok! WG ZDJĘCIA