Wiosenne Podlasie

Koło Zakładowe PTTK przy Hucie Aluminium Konin w dniach 16-19 maja 2024 r.  zorganizowało wyjazd turystyczno-krajoznawczy na Podlasie, w którym uczestniczyli członkowie i sympatycy Koła. Wiosna na Podlasiu zachwyciła nas soczystą zielenią, kwietnymi łąkami i niepowtarzalnym klimatem pogranicza, gdzie spotykają się różne kultury. Wielokulturowość Podlasia uwidaczniają piękne obiekty sakralne – kościoły, cerkwie, meczety i ludzie, żyjący w zgodzie obok siebie katolicy, prawosławni i Tatarzy, jak przed wiekami za czasów Jana Klemensa Branickiego. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru, w Białymstoku – nowoczesne interaktywne, muzeum które dokumentuje i upamiętnia losy obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Jest również najważniejszym miejscem w Polsce opowiadającym o represjach i zbrodniach sowieckich lat 40. XX wieku. Barokową architekturą zachwycił „Podlaski Wersal” – Pałac Branickich i ogrody jedne z pięciu najpiękniejszych ogrodów Polsce. Bez wątpienia nie można było pominąć perełek Podlasia, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego UNESCO – zabytkowy drewniany tatarski meczet w Kruszynianach i Park Narodowy Puszcza Białowieska. Zwiedziliśmy  pomnik historii Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, Drohiczyn – pierwszą historyczną stolicę Podlasia i miasto koronacyjne, Świętą Górę Grabarkę – najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Całość programu dopełnił spektakl teatralny „Wziołowstąpienie” w kultowym Teatrze Wierszalin w Supraślu.

Tekst  Urszula Glanc

Zdjęcia Dariusz Rutecki.