„Trekking w Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii” 19.08.-23.08.2024r .

Koło Zakładowe PTTK przy Hucie Aluminium Konin zaprosiło na trekking do Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Organizatorami byli Grażyna Nietopiel i Stanisław Gaudyn przy współpracy z biurem podróży „Fukowski Travel”. Mieszkaliśmy w hotelu „Česká Koruna”, w pięknym Děčinie. Nad miastem góruje zamek z X wieku przebudowany w stylu klasycystycznym. Mogliśmy spacerować deptakiem Smetanowo nad brzegiem Łaby, zobaczyć most łańcuchowy, punkt widokowy na szczycie Ściany Pasterza i pobyć na uroczym Placu Masaryka z licznymi kawiarniami. Pierwszy etap wyprawy to Lubbenau w krainie geograficznej Łużyc Dolnych – Spreewald. Odbyliśmy romantyczną podróż łodziami po kanałach Sprewy. Drugi dzień zaczęliśmy od Miśni, uroczego miasta z legendarną porcelaną. Eksponaty muzeum budziły podziw i zachwyt. Z zaiteresowaniem zobaczyliśmy proces produkcji porcelany. Należy wspomnieć, że inicjatorem powstania pierwszej w Europie manufaktury porcelany był Król Polski August II Mocny. Zwiedzanie Drezna rozpoczęliśmy od Placu Teatralnego i Pałacu Zwinger. Byliśmy pod wrażeniem wystawy obrazów w Galerii Dawnych Mistrzów z „Ledą z Łabędziem” Rubensa oraz „Modonną Sykstyńską” Rafaela Santi. Opera Sempera, Brama Kronentor, fontanna Nymphenbad z kaskadami, kościół nadworny Hofkriche, Tarasy Brühla, kościół Frauenkirche z pomnikiem Marcina Lutra to nie jedyne przykłady starannej odbudowy zabytków Drezna po nalocie dywanowym aliantów w 1945 roku. W trzecim dniu eksplorowaliśmy Saksońską Szwajcarię, jeden z najbardziej malowniczych regionów w Niemczech, z jego symbolem, bajkowym Mostem Bastei, który powstał wśród skalnych wież, nad meandrującą Łabą. Zejście do Łaby, przeprawa promem i zwiedzanie Twierdzy Königstein, gdzie nad bramą wjazdową widzimy kartusz z herbem I Rzeczypospolitej. W czwartym dniu jedziemy do Czeskiej Szwajcarii – szalenie pięknej i uroczej krainy. Brama Pravcicka z pałacykiem Sokole Gniazdo, ruiny zamku Saunstejn, Mała Pravcicka Brama, skalne labirynty, wąwozy, imponujące baszty i wieże widokowe oraz widoki zapierające dech w piersiach. W ostatnim dniu zwiedzamy ruiny zamku w Stolpen związanego z hrabiną Anną Konstancją Cosel. W czwartek wieczorem spotkaliśmy się integracyjnie i towarzysko aby podzielić się wrażeniami i podsumować wyjazd. W wyjeździe wzięło udział 51 uczestników w tym 34 członków Koła. W naszych wędrówkach korzystaliśmy z pomocy pilotki Joanny Fukowskiej oraz wspaniałego przewodnika Radka Karlickiego, który następująco spuentował nasz wyjazd: „Pozostańmy w tej przestrzeni ciszy, w tym bajkowym świecie piękna, spokoju i romantyzmu jak najdłużej, aż do spotkania na następnym wyjeździe”.

Zdjęcia: Dariusz Rutecki