Projekt SPACERKIEM PO ZDROWIE PTTK Konin pod Honorowym Patronatem Prezydenta Konina w realizowany jest przez kadrę Klubu Turystycznego w Koninie 2024 roku na terenach dawnych odkrywek węgla brunatnego. Z okazji Światowego Dnia Turystyki została nawiązana współpraca z Muzeum Okręgowym w Koninie, które pod szyldem „40 OdSłoń Gosława” świętuje 40. rocznicę natrafienia na niemal kompletny szkielet słonia leśnego podczas zbierania nadkładu na odkrywce Jóźwin.
Linia SPACER MZK Konin towarzyszyła w niedzielę 29 września 2024 r. uczestnikom Spacerku ze słoniem wokół zbiornika w wyrobisku Kazimierz Północ, na punkt widokowy w Wielkopolu, do miejsca postoju koparki Dolores, do podnóża zwałki kleczewskiej, do Kleczewskiej Malty i do Muzeum Okręgowego w Koninie. Kierował bezpiecznie i fachowo pan Wojciech Kujawa. W miejscu upamiętniającym odkrycie 24 lutego 1984 r. przez operatorów koparki SRs 1200 kości słonia leśnego kustosz Dagmara Frydrychowicz z Muzeum Okręgowego w Koninie obrazowo opowiedziała o światowym znaczeniu znaleziska. Maltę Kleczewską scharakteryzowała dr Marzena Fedorowicz, autorka edukacyjnych plansz o odkrywkach i rekultywacji. Specyfikę działania odkrywek przedstawił inż. Franciszek Hoch z Koła Seniora SITG przy Kopalni KONIN.
W Muzeum Okręgowym w Koninie czekał wyśmienity posiłek. Po krótkim odpoczynku można było dotknąć czerpaki koparek, taśmociąg, brykieciarkę i zabytkowy generator z brykietowni w skansenie maszyn górniczych. Po pokazie filmów odbyły się wykłady, oprowadzanie po wystawach górniczych, a na koniec wspólne zwiedzanie wystawy poświęconej naszemu bohaterowi – słoniowi leśnemu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki ze słoniem i okolicznościowe kartki ze słynną fotografią pana Józefa Durki obciążonego kością ramieniową eemskiego ssaka.
„Spacerek ze słoniem” był częścią wydarzenia pn. „40 OdSłoń Gosława”.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Klub Turystyczny PTTK w Koninie ZDJĘCIA