Linia SPACER MZK Konin wyruszyła 18 stycznia 2025 r. na pierwszą w 2025 roku trasę aż do gościnnej Gminy Rychwał. Trasę z Konina przez miejscowości Rychwał – Grochowy – Siąszyce – Rychwał – Grabowa z powrotem do Konina przejechał bezbłędnie kierowca Andrzej Mróz. Pierwszym obiektem był kościół pw. św. Doroty w Grochowach. Dzięki uprzejmości ks. Adama Grabowskiego i pani kościelnej podziwiano wspaniale wyremontowane wysiłkiem parafian wnętrze świątyni. Przed kościołem uwagę przykuły odrestaurowane piaskowcowe płyty nagrobne Piotr i Wojciecha Gałczyńskich z Siąszyc, dziadka i ojca Zofii z Gałczyńskich Kossakowej. Zofia w starym kościele w Grochowach poślubiła w 1855 r. Juliusza Kossaka i stąd wywiódł się słynny ród Kossaków.
Na cmentarzu w Grochowach turyści złożyli kwiaty na pomniku 25 poległych powstańców styczniowych. W bitwie pod Grochowami 30 maja 1863 r. 600 powstańców pod wodzą pułkownika Edmunda Calliera pokonało kolumnę wojsk rosyjskich pułkownika Broemsena w sile 900 ludzi. Wiązankę w imieniu grupy złożyli Magda i Andrzej.
Siąszyce to po kądzieli kolebka rodu Kossaków. W dawnej szkole im. Juliusza Kossaka mieści się obecnie przedszkole oraz Izba Pamięci Roku Kossaków. Dzieje włości Kossaków w Siąszycach i losy ich spuścizny przedstawiła pani Jadwiga Cholewicka. Ilustrowana slajdami opowieść pani Jadwigi była osnową dyskusji podczas odwiedzin w Izbie Pamięci. Dziękujemy paniom, które poświęciły swój czas, aby umożliwić wizytę w tym historycznym miejscu
200 lat temu, 29 października 1824 r. urodził się Juliusz Kossak, jeden z najwybitniejszych malarzy polskich. W 1855 r. poślubił w Grochowach Zofię z Gałczyńskich i tak zaczął się ród Kossaków. Od 29 października 2024 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Rychwale nosi imię Rodu Kossaków. Pani Dyrektor Biblioteki Elżbieta Zaremba powitała w gościnnych progach zdrożonych turystów z Konina i scharakteryzowała rolę placówki. Funkcjonalne pomieszczenia, a zwłaszcza świetnie wyposażona wypożyczalnia i czytelnia, wywarły miłe wrażenie na gościach. Podczas regionalnego poczęstunku (zalewajka + pajda ze smalcem i ogórkiem) podziwiano grafiki związane z Kossakami. Prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Marek Chlebicki otrzymał odznakę „50 lat w PTTK” i gratulacje od uczestników wyprawy, Panie bibliotekarki wyposażyły wędrowców na dalszą drogę w biuletyn „Odgłosy Rychwalskie”. Turyści podziękowali za gościnę wręczając kalendarz na rok 2025 w historycznymi widokami Konina, wydanym przez Księgarnia i Antykwariat MAWI w Koninie
Turyści z Konina dotarli do miejsca pamięci powstania styczniowego na terenie wsi Grabowa. Zaskoczeni nie wierzyli własnym oczom, gdy ujrzeli, że obok powstańczej mogiły stali na straży prawdziwi kosynierzy! Nieufnie wspięli się na wzgórze i zawarli znajomość z członkami grupy rekonstrukcyjnej z Grabowej i panią Marzeną Grubską, kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Gminy i Miasta w Rychwale. Postawione na sztorc kosy i białe sukmany budziły szacunek. W końcu lody zostały przełamane i wykonano wspólną fotografię. Miejsce pamięci na wzgórzu skrywa według opisów i opowieści zwłoki trzech bezimiennych powstańców poległych w pierwszych dniach maja 1863 r. w potyczkach w lasach koło Dąbroszyna.