Przejdź do treści

Spacer jesienny w zimowej aurze 2 grudnia 2023 r.

    Od 1998 roku Klub Turystyczny PTTK w Koninie wspólnie z MZK Konin organizuje dla mieszkańców Konina spacery rekreacyjne na tropach dziedzictwa narodowego. Wycieczkowa linia specjalna SPACER zawozi chętnych na miejsce startu trasy pieszej. Kadra PTTK prowadzi piechurów w ciekawe okolice, a po nasyceniu się wrażeniami wszyscy bezpiecznie linią SPACER wracają do Konina.

    Listopad 2023 r. skończył się mrozami dochodzącymi do – 9 stopni. Na szczęście w nocy z 1/2 grudnia mróz zelżał i w sobotę 2 grudnia 2023 r. przy temperaturze – 1,5 °C czterdzieścioro piechurów linią SPACER MZK Konin udało się w lasy grąblińskie. Wspięli się na poziom 106 m n.p.m. i pagórkowatą drogą leśną doszli do cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Izabelinie. Przy dawnej gajówce Izabelin gospodarze uszykowali chrust i obok ostoi Koła Łowieckiego nr 23 „Darz Bór” zapłonęło ognisko. Wkrótce posileni wędrowcy zaśpiewali „Hej tam pod lasem coś błyszczy z dala…”

    Mróz dał się we znaki, więc najlepszą rozgrzewką okazały się kilometry marszu przez zaśnieżone lasy i pola gminy Kramsk do wyrobiska, gdzie znajduje się największy na terenie Konina głaz narzutowy Olbrzym Anielewski. Ten pomnik przyrody, eratyk piaskowcowy o wysokości 2,1 m i obwodzie prawie 20 m, to największy głaz w powiecie i w dawnym województwie konińskim, a trzeci w województwie wielkopolskim. Głaz został uznany za pomnik przyrody około 1990 r. decyzją Wojewody Konińskiego Ireneusza Mączki, nr rejestru 159. Nazwę własną zaproponowała uczennica szkoły w Anielewie Dorota Urycka w 1994 r. podczas XV Rajdu dla Dzieci PTTK Konin.

    Nad kanałem Ślesińskim na poziomie 83,6 m n.p.m. oczekiwał autobus linii SPACER i wędrowcy bezpiecznie wrócili do miasta. Linia SPACER MZK Konin zaprasza na zwiedzanie okolic Konina w 2024 roku. Program tradycyjnie ustali Oddział PTTK w Koninie. Zdjęcia