Przejdź do treści

Rowerowa lekcja historii z CIKLO

  W sobotę 27 maja odbyła się VII edycja Rajdu  Rowerowego Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie to zgromadziło liczną grupę młodzieży                z Zespołu Szkół  Górniczo – Energetycznych na czele z dyrektorem  szkoły – Karolem Niemczynowiczem i gronem pedagogicznym. Na zaproszenie    ,, Górniczej” przybyły także reprezentacje uczniów i opiekunów z III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

  Patriotyczny rajd zabezpieczał Klub Turystyki Rowerowej CIKLO PTTK Konin. To już taka rowerowa tradycja, że Blue czuwa nad bezpieczeństwem przejazdu i organizacją wydarzenia.  Trasa rajdu przebiegała przez Gosławice – Las Krążel – Kleczew – Ślesin – Licheń. W każdym z tych miejsc uczestnicy rajdu mogli uczestniczyć w nietypowej lekcji historii, którą prezentował nauczyciel  – Marek Karmowski.

  Cykliści oddali hołd porucznikowi Mieczysławowi Sewerynowi Kwileckiemu, majorowi Adolfowi Laube i kapitanowi Janowi Trockiemu  na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed ZSGE. Następnie w Gosławicach zapalono znicz pamięci dla Stefana Rybarczyka, dawnego kierownika  Szkoły Podstawowej w Gosławicach. O bestialskim mordzie i pochówku ludności żydowskiej w Lesie Krążel przypomniał w ciekawy sposób p. Marek Karmowski. W Licheniu natomiast złożono hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

  Czy może być lepszy sposób na przekazanie młodzieży wiedzy z zakresu historycznych wydarzeń? Z perspektywy rowerowego siodełka można zobaczyć i usłyszeć  więcej, o czym świadczy zadawalająca frekwencja uczniów. Lekcja w terenie na długo zostanie w ich pamięci. A  dystans ok. 70 km dla niektórych będzie dodatkową  motywacją do aktywności sportowej.

                                                                                      Opracowała:  Beata Marszał

                                                                                                       Fot. Paweł Hejman