Podróże w XVI w.

Razem w Centrum 17.06.2024 r. spotkali się miłośnicy wędrówek w doborowym towarzystwie członków PTTK i wielbicieli wspólnych wędrówek. Sala konferencyjna w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie jak zwykle okazała się świetnym miejscem do dyskusji, snucia planów i relacji z wypraw. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć dno odkrywki Pątnów w 2004 r. przed zalaniem wodą w celu utworzenia zbiornika o pow. 346 ha. W najbliższą wigilię św. Jana zaplanowana została eskapada na tereny dawnej odkrywki Pątnów Spacerkiem po Zdrowie – Odkrywka Pątnów z pomocą specjalnej linii MZK Konin.

Tematem prezentacji były podróże Jana Zemełki, obywatela Konina i Kalisza, m.in. fundatora dwóch najstarszych w Polsce katedr medycznych – anatomii i botaniki lekarskiej Uniwersytetu Krakowskiego (1602r.), twórcy fundacji stypendialnej dla synów mieszczan z Konina, Koła i Kalisza na Uniwersytecie w Krakowie.

Fotografie: Marek Chlebicki