Łowickie pasiaki na filmie

W sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie spore grono osób przeniosło się 29 maja 2023 r. za sprawą zdjęć i filmu z 2009 r. do świątecznego Łowicza. W latach 30. XX w. łowicką procesję Bożego Ciała zaprezentował „National Geographic”. Barwna procesja, zachwycająca niezwykłym klimatem, stała się symbolem regionu łowickiego. Prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Marek Chlebicki, wielbiciel stroju łowickiego i kultury Księżaków, zaproponował mieszkańcom Konina spotkanie poświęcone walorom prymasowskiego Łowicza. Podopieczni Fundacji Otwarcie skorzystali z oferty przed planowanym wyjazdem do stolicy Księstwa Łowickiego. Kilka osób, uczestniczących w wycieczce PTTK Konin w 2009 r. do Łowicza i skansenu w Maurzycach z rozrzewnieniem wspominało gorący czwartek sprzed 14 lat. Łowicz nadal zaprasza na wyjątkowy spektakl w wykonaniu społeczności miasta i mieszkańców pobliskich parafii w coroczną uroczystość Bożego Ciała. MBP z inspiracji Marka przygotowała mini-informatorki dla uczestników spotkania.