Przejdź do treści

Wyprawa do najgłębszej dziury w Polsce – 15 lutego 2025 r.

    Z okazji Walentynek Klub Turystyczny PTTK w Koninie we współpracy z MZK Konin i KWB Konin, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Konina, zorganizował 15 lutego 2025 r. rekreacyjno – edukacyjną wycieczkę po terenach dawnej, najgłębszej odkrywki węgla brunatnego Lubstów i do pobliskiego Lubstowa. Linię wycieczkową SPACER MZK Konin obsługiwał pan Robert, który poradził sobie znakomicie z zimowymi warunkami.

    Na punkcie widokowym przy drodze Ślesin-Sompolno oczekiwał Marcin Kaźmierczak – Naczelny Inżynier Górniczy PAK KWB Konin S.A. Czterdzieścioro uczestników eskapady zasypało pana inżyniera pytaniami, na które odpowiadał sporo minut. Spotkanie uwieńczono wspólnym zdjęciem z odkrywką w tle. Trasa piesza przebiegała wschodnim, rekultywowanym brzegiem zbiornika dawnej odkrywki węgla brunatnego Lubstów wzdłuż nasadzeń. Eksploatacja odkrywki Lubstów trwała 30 lat i została zakończona w 2009 r. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 92 m n.p.m., a obecna wysokość tafli wody to prawie 80 m n.p.m. Spacer zakończył się na istniejącym krańcu wsi Płoszewo na wysokości 103 m n.p.m. Pozostała część Płoszewa została przekopana.

    W Lubstowie na wędrowców oczekiwali: Anna Wiśniewska z Urzędu Miejskiego w Sompolnie, sołtys Lubstowa Robert Garczyński i lokalny pasjonat Marek Dylewicz. Opowiedzieli o fascynującej historii kościoła św. Jadwigi i dziejach majątku Lubstów. Zabytkowe budowle po rodzinie Słubickich są sukcesywnie restaurowane. Za przyjęcie uczestników w Lubstowie podziękowali prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki i prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Marek Chlebicki.

    Kolejny spacer śladami odkrywek zaplanowany jest 8 marca 2025 r. na odkrywkę Drzewca z zakończeniem u strażaków w Kramsku. Zapraszamy Klub Turystyczny PTTK w Koninie