85 lat bez Zofii Urbanowskiej 01.01.2024 r.

W 85. rocznicę śmierci pisarki, reporterki, redaktorki i Honorowej Obywatelki Miasta Konina Zofii Urbanowskiej liczne grono osób przybyło 1 stycznia 2024 r. o godz. 1500 pod bramę cmentarza katolickiego przy ul. Kolskiej w Koninie. Gminę Rzgów reprezentowali wójt Grzegorz Matuszak, przewodniczący Rady Gminy Roman Jakubowicz i delegacja strażaków z Kowalewka pod komendą Jerzego Wielgóreckiego. Prezydent Konina Piotr Korytkowski złożył różę w towarzystwie pracowników Wydziału Kultury UM. Obecni byli Damian Kruczkowski, dyrektor MBP im. Zofii Urbanowskiej i Renata Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Muzeum Okręgowe reprezentował Jakub Ordon, pod którego nadzorem funkcjonują ekspozycje poświęcone pisarce w Gosławicach i w Kowalewku. Wśród czytelników utworów Zofii Urbanowskiej był radny M. Konina Tomasz A. Nowak, prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki (spiker), prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Marek Chlebicki, prezes TPK Piotr Rybczyński, członkowie PTTK, TPK i innych stowarzyszeń. Uroczystość zaszczycił redaktor naczelny Przeglądu Konińskiego Marcin Szafrański.

Michał Gruszczyński (TPK, PTTK) przypomniał, że 150 lat temu w 1873 r. młoda Zofia wyruszyła z Konina do Warszawy, by samodzielnie zarabiać i decydować o swoim losie. Związana z wybitną rodziną Sikorskich przez 50 lat dzieliła swoje życie miedzy Konin, Warszawę i Zakopane. Powieść Gucio zaczarowany wydała 140 lat temu, a Różę bez kolców 120 lat temu.

Marek Chlebicki zgłosił wniosek, aby w ramach KBO sfinansować nowe wydanie Róży bez kolców, która miała podtytuł Opowiadanie osnute na tle przyrody tatrzańskiej, i spopularyzować dokonania Z. Urbanowskiej dla Tatr i Podtatrza w Muzeum Tatrzańskim i TPN.

W pobliżu spoczywają Bronisława i Tomasz Kabatowie. Oboje troszczyli się o zdrowie konińskiej pisarki, a pani Bronisława, pielęgniarka, ciepło wspominała jej osobowość. Na koniec uczestnicy uroczystości odwiedzili grób Janiny Perathoner, nauczycielki i pisarki tworzącej pod nazwiskiem Janina Weneda. Jan Tarłowski i Włodek Kubacki wspomnieli panią Janinę jako wicedyrektorkę Technikum Górniczego. W 2024 r. minie 10 lat od śmierci Wenedy.

WG