160. rocznica egzekucji o. M. Tarejwy 19.07.2024 r.

19 lipca 1864 r. rankiem na konińskich błoniach został powieszony przez Rosjan o. Maksym Tarejwo, kapucyn, kapelan wojsk powstańczych. W 160. rocznicę tego wydarzenia na skromną uroczystość zaprosił Prezydent Miasta Konina.

19 lipca 2024 r. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele spółek miejskich, członkowie stowarzyszeń i organizacji uczcili pamięć bohaterskiego zakonnika o. Maksyma Tarejwy w Koninie. W obecności senatora Leszka Galemby i posła Tomasza Piotra Nowaka, prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego i jego zastępcy Witolda Nowaka życiorys kapucyna przedstawił Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina. Uroczystą mszę świętą odprawili księża Parafii św. Bartłomieja w Koninie Bartłomiej Pyka i Artur Biernat.

Oddział PTTK w Koninie reprezentowali członkowie Klubu Turystycznego PTTK w Koninie: Maria Brzoska, Maria, Wanda i Michał Gruszczyńscy oraz Dariusz Wąchnicki.

Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Fot. W. Gruszczyńska