KLUB TURYSTYCZNY PTTK
w Koninie
założony 1981

26 października 1981 roku przy Oddziale PTTK w Koninie powołano Klub Turystyczny PTTK w Koninie. I Walne Zebranie 26 listopada 1981 wybrało na prezesa Marka Chlebickiego, który był również prezesem Klubu w 15. kadencji.

Klub liczy 77 członków zwyczajnych, w tym 35 członków CIKLO (4kB) i liczne grono sympatyków. Sekcja CIKLO liczy ponadto 35 członków nie zrzeszonych w Klubie. Członkowie Klubu posiadają kwalifikacje PTTK przodowników turystyki pieszej, kolarskiej, górskiej, znakarzy szlaków turystycznych oraz pilotów wycieczek i organizatorów turystyki. Jeden spośród członków jest prezesem Oddziału PTTK w Koninie. W kadencji 1981 - 1985 Michał Gruszczyński reprezentował Konin w Zarządzie Głównym PTTK w Warszawie. Od 16 września 2001 do 2005 Andrzej Łącki był członkiem Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK w Warszawie. Od 2013 r. Andrzej Miller jest sekretarzem Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu.

Klub zrzesza członków PTTK, dla których jest kołem macierzystym oraz z innych kół. Klubowicze integrują się na wewnątrzklubowych rajdach i biwakach. Klub prowadzi aktywną działalność w wielu dziedzinach turystyki kwalifikowanej: pieszej nizinnej i górskiej, kolarskiej, kajakowej i narciarskiej. Poszczególni członkowie Klubu interesują się ponadto narciarstwem zjazdowym, wspinaczką, zwiedzaniem wszelkich podziemi oraz fotografią. W grudniu 2010 r. powstała Sekcja Turystyki Rowerowej CIKLO. W lutym 2013 r. sekcji kajakowej nadano nazwę BOJE. Aktywnie działa sekcja piesza i krajoznawcza.

W ramach działalności statutowej Oddziału PTTK w Koninie KLUB organizuje imprezy dla środowiska konińskiego. Kontynuowane od ponad 35 lat spacery "W Nieznane", "Podglądamy Panią Zimę", "Po kwiatek dla Ewy", "Majówka", "Topienie Marzanny", "Pieczenie ziemniaka" znalazły w 1998 roku nową formę w projekcie "SPACERKIEM PO ZDROWIE". "Rajd dla Dzieci" oraz "Bursztynowy Ogólnopolski Rajd Rowerowy po Wielkopolsce Wschodniej" (dawniej Jesienny Rajd Kolarski po Wielkopolsce) co roku cieszą się sporą frekwencją. Od 1992 roku organizowane są "Kolejowe Peregrynacje", umożliwiając zwiedzanie obszarów chronionego krajobrazu i ciekawych terenów w Europie. Część klubowiczów pomaga w prowadzeniu bazy noclegowej "Chatka Ornitologa PTTK" w Białobrzegu gm. Pyzdry.

Członkowie Klubu brali udział w "Mikołajkowych Rajdach Śnieżnych" i "Rajdach Zimowych" firmowanych przez Oddział PTTK w Koninie. Nawiązano kontakty z klubami rowerowymi PTTK w Łodzi, Ostrowie Wlkp., Poznaniu, Turku, Wrześni, Płocku, Kaliszu, Przedczu, Kłodawie, Toruniu, Izbicy Kujawskiej i w Słupcy. Dobrze układa się współpraca z kołem PTTK przy Hucie Aluminium "Konin", KTG "HARNAŚ" oraz Kołem Przewodników Turystycznych PTTK w Koninie. Przy realizacji projektu "SPACERKIEM PO ZDROWIE" KLUB współpracuje z MZK w Koninie.

Klub wyposażony jest we własny sprzęt turystyczny zakupiony za otrzymane nagrody pieniężne i składki członkowskie. Członkowie Klubu prowadzą od 35 lat czwartkowe spotkania turystów w lokalu Oddziału PTTK w Koninie w godz.18:45-20:15. Działalność jest dokumentowana w KRONICE, prowadzonej od wielu lat przez Ewę Mirę Olszak, od 2003 r. na stronie internetowej www.konin.pttk.pl, a od 2011 r. na www.facebook.com/klub.konin. Rzecznikiem prasowym jest Piotr Pęcherski.

Z inicjatywy Klubu największy głaz w powiecie otrzymał nazwę "Olbrzym Anielewski". Zgłoszono pomnikowe drzewa i wnioski o utworzenie rezerwatów. Działalność KLUBU popularyzuje wielkopolskie i polskie obszary chronionego krajobrazu. Prowadzone są prace konserwatorskie na znakowanych szlakach turystycznych. Klub pełni rolę referatu weryfikacyjnego OTP oraz KOT.

Za całokształt środowiskowej działalności turystycznej, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci Klub został wyróżniony w 1984 roku nagrodą zespołową II stopnia Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki. We wrześniu 1986 roku za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa Klub otrzymał Dyplom Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, a w 1992 roku Srebrną Honorową Odznakę PTTK. W 1989 roku klub został odznaczony "Za Zasługi dla Miasta Konina". Na XV-lecie (1996), XX-lecie (2001) i XXV - lecie Klub otrzymał dyplom z rąk prezydenta Konina. Ponadto członkowie Klubu są wyróżniani indywidualnie.

Klub doceniany jest przez organa samorządowe. Działania na rzecz mieszkańców są wspierane przez dotacje celowe (Urząd Miejski w Koninie, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Koninie).

Konin, 2017-03-11

Sekretarz Klubu Wanda Gruszczyńska

Kierownictwo Klubu

Członkowie Klubu

Autorem znaku klubowego jest nieżyjący już plastyk Jerzy Milbrandt z Konina.

Lipiec 2018